Biz Kimiz ?

2008 Yılından bu yana Gelişmiş Teknolojiler konusunda tecrübe sahibi olmuş, Deneyimli kadrosu ile Yazılım ve Yeni Teknolojiler, IOT ve İnovatif çözümler sunmaya devam etmekteyiz.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin..
 

Ücretli Otopark Sistemi

Ücretli Otopark Sistemi nedir denildiğinde ilk akla gelen şey Otoparklarda Ücret Tahsilatı geliyor. Pek bu Ücret tahsilatları hangi yöntemler ile nasıl hesaplanıyor ve nasıl tahsil ediliyor ona bakalım;

Ücretli Otopark Sistemi ; Otopark içerisine gelen aracın plakasından bir ID oluşturulup içeriye alındığı tarih ve saate göre, yada içeriye giren aracın bir bilet makinesinden bilet alma suretiyle içeriye alındığı tarih ve saatin bilet üzerine barkodlu bir şekilde kodlanması işlemlerinden oluşmaktadır. Buna göre Biletli otopark sistemin’de veya plaka tanıma sistemi ile yapılmış işlem aynı görevi görmektedir. Peki arasındaki fark nedir. Biletli Otopark sistemin’de sarf malzeme kullanılarak her araca bir adet bilet verilmektedir. Eğer araç çıkışları farklı bir noktadan işleyecek ise ozaman ortak ödeme noktası dediğimiz ücret tahsilatının çıkı noktası haricinde bir alanda Tahsilat yapılması anlamına gelmektedir. Ortak ödeme noktalarında giriş bir bölümden yapıldıktan sonra çıkış işlemi yapılmadan önce biletinizi ortak ödeme noktasına giderek biletinizi onaylatmak suretiyle çıkış yapmaya hazır olursunuz. Çıkış noktasına gelindiğinde bir adet çıkış bilet makinesi yani bilet yutma makinesi devreye girer, onaylanmış olan biletin üzerindeki barkodu okuyarak aracın çıkışına izin verir ve bileti yutar.

Çıkışta Ödeme Noktası ;

Aynı senaryoda Giriş bilet makinesinden alınan biletin üzerine yazılmış olan barkod ile çıkış noktasındaki ödeme veznesine gelinir ödeme yapıldıktan sonra çıkış bariyerine bir tetik gönderilir ve bariyer açılarak aracın çıkışına izin verilir.

Plaka Tanıma Sistemi ‘nde de aynı senaryo geçerli olacak şekilde uyarlanabilir. Fakat Plaka Tanıma Sisteminde farklı olarak bir sarf malzeme kullanılmamaktadır. Plaka Tanıma Sistemi nin en büyük avantajı ise budur.